Pytania i odpowiedzi

Jeżeli w serwisie nie znalazłeś inforamcji których szukałeś, napisz do nas. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie świadzceń rodzinnych i polityki prorodzinnej. Na podstawie otrzymanych listów tworzymy dział odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ).

Becikowe dla niepełnoletniej

Pytanie:
"Za 2 miesiące spodziewam się dziecka, mam 17 lat, nie jestem mężatką. Czy należy mi się becikowe?"

Becikowe, czyli "jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka" przyznawane jest na podstawie decyzji administracyjnej. Decyzja jest wydawana na podstawie wniosku złożonego przez uprawnioną osobę.

Becikowe przysługuje ojcu lub matce niezależnie od ich wieku.

Osoba "niepełnoletnia", a zgodnie z terminologią używaną przez Kodeks cywilny "małoletnia", po ukończeniu 13 roku życia, ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wniosek o becikowe w imieniu małoletniej podpisuje przedstawiciel ustawowy (czyli rodzic lub opiekun prawny). Skutek będzie taki, jak by go złożyła osoba pełnoletnia), zgodnie Kodeksem postępowania administracyjnego pisma i decyzje doręcza się wówczas przedstawicielowi ustawowemu.

Kodeks Cywilny
Art. 8. § 1. Każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną;
Art. 15. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście;
Art. 17. Do dokonania ważnej czynności prawnej przez osobę mającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych (np. małoletni) potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego;

Opracował: Krzysztof Barnat adwokat z Warszawy

Reklama serwisu becikowe.com

becikowe dla dzieci

Newsletter

Jeżeli chcesz wiedzieć pierwsza o nowościach na naszej stronie pozostaw swój adres e-mail.


Czytaj więcej