Urząd Stanu Cywilnego - zgłoszenie urodzenia dziecka

Akt Urodzenia Dziecka Fakt narodzenia dziecka wypada zgłosić w odpowiednim organie państwowym - w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wcześniej należy wybrać imię dla swojego dziecka. Przy zgłoszeniu w USC rodzice otrzymują Akt Urodzenia. Serwis becikowe.com przygotował przewodnik w formie odpowiedzi na często zadawane pytania.

Czytaj wszystko...   lub wybierz interesujące zagadnienie z listy poniżej:

Jeśli nie odnalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie Zapraszamy na FORUM   gdzie możesz zadać pytanie na które postaramy się szybko odpowiedzieć.

Gdzie należy dokonać zgłoszenia

Właściwy urząd stanu cywilnego ustalamy na podstawie miejsca urodzenia dziecka. Urząd Stanu Cywilnego (USC) mieści się co do zasady w każdej gminie. Wyjątkowo jeden okręg urzędu stanu cywilnego może obejmować kilka gmin, lub też może być kilka urzędów stanu cywilnego w jednej gminie.

Znajdź USC w swojej miejscowości: USC - adresy, telefony, godziny przyjęć

Wyjątkowo jeżeli żadne z rodziców dziecka nie ma miejsca zamieszkania w okręgu Urzędu Stanu Cywilnego, w którym urodziło się dziecko, można zgłosić urodzenie w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania jednego z rodziców. W takiej sytuacji kierownik USC sporządzi właściwy protokoły oraz zbierze wymagane dokumenty, a następnie przekaże je do właściwego miejscowo urzędu stanu cywilnego, czyli tego w którego okręgu miało miejsce urodzenie.

W przypadku jeżeli urodzenie miało miejsce na polskim statku morskim lub powietrznym, właściwym jest urząd stanu cywilnego dla Warszawy dzielnicy ¦ródmieście.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688).
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635.)
  4. Ustawa z dnia 19 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071)

Reklama serwisu becikowe.com

becikowe dla dzieciNewsletter

Jeżeli chcesz wiedzieć pierwsza o nowościach na naszej stronie pozostaw swój adres e-mail.


Czytaj więcej